KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 11654417
*
nr 1165 4417
Ange Hedenberg
(f. 1932), Sverige
Akvarell, Man, 1982,20x17
Ange Hedenberg, svensk målare och tecknare född i Linköping 1932.
Följerätt
Utrop:
300 kr
Såld:
450 kr
Sista tid för bud online:
måndag 26 februari 2018
kl 19:18:01
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
25/2 17:37:05
1
200 kr
26/2 18:09:54
2
250 kr
26/2 18:33:50
1
400 kr
26/2 18:38:31
2
Vinnande bud
- Konstnär/Designer
Ange Hedenberg
Ange Hedenberg, svensk målare och tecknare född i Linköping 1932.
Läs mer om Ange Hedenberg
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ange hedenberg man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:32
-
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:04
-
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:10
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:57
-
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:13
-
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, akvarell..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:43
*
Ange Hedenberg
Ange Hedenberg, svensk målare och tecknare född i Linköping 1932.
Läs mer om Ange Hedenberg
nr 1165 4417
Ange Hedenberg
(f. 1932), Sverige
Akvarell, Man, 1982,20x17
Ange Hedenberg, svensk målare och tecknare född i Linköping 1932.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 300 kr |
| Såld: | 450 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 26 februari 2018 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 25/2 17:37:05 | 1 | 200 kr |
| 26/2 18:09:54 | 2 | 250 kr |
| 26/2 18:33:50 | 1 | 400 kr |
| 26/2 18:38:31 | 2 | Vinnande bud |
- Konstnär/Designer
Ange Hedenberg
Ange Hedenberg, svensk mÃ¥lare och tecknare född i Linköping 1932.Läs mer om Ange Hedenberg
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Orientmatta
Konsten att knyta mattor utvecklades sannolikt på Centralasiens stäpper för flera tusen år sedan. Nomadfolken behövde något som kunde skydda mot vinterns stränga kyla, något som var mer hanterbart än fårskinnsfällar. Samtidigt skapade man prydnader till sina tält. Materialet till varp, inslag och lugg fick man från hjordarna av får och getter.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller ange hedenberg man svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
6678 Akvarell
Erik Viktorson (f. 1912), Sverige. Signerad, dater..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:32 -
6382 Akvarell
Frank C Belcher. Themsen med Tower Bridge. Signera..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:04 -
6399 Akvarell
Fredrik Frisendahl (1891-1984), Sverige. Signerad,..//
Aktuellt bud: 600 kr
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:10
-
6303 Akvarell
Hjalmar Falk (1856-1938), Sverige. Signerad, Norrb..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 18:57 -
6529 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Ej signerad, man i eka, 10..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 19:13 -
6570 Akvarell
Oidentifierad konstnär. Hjelmarsnäs gård, akvarell..//
Auktionen avslutas
i övermorgon
12 jan kl 20:43



